Schedule

Main Stage | Stage A | Stage B | Good Food | Green Kids Zone | Laughing Lotus Yoga and Movement Pavilion

Main Stage

Saturday

   
11:15 Opening Invocation Ashara Ekundayo, Wichahpiluta Candelaria and Desirae Harp
11:30 Sustainability Can Save Humanity from Itself Kevin Danaher (Global Exchange)
12:30 Geo-Politics, the Future, and You: A Call to Action John Perkins (Bestselling Author of Confessions of an Economic Hit Man and Hoodwinked)
1:30 Raphael Sbarge (Actor in Once Upon A Time and founder of Green Wish) and Xav Dubois (founder and CEO of Evox Television) The Future of Green Media
2:30 Special Film Presentation Bringing It Home -- Introduction and Post-Film Discussion with Director Linda Booker
4:00 Special Film Presentation "GMO OMG" -- Introduction and Post-Film Discussion with Alisa Gravitz and Elizabeth O'Connell (Green America)

Sunday

   
12:00 Eco-Fashion Show Le Dessein
1:00 The Silenced Majority: Stories of Uprisings, Occupations, Resistance, and Hope Amy Goodman (Democracy Now!)
2:00 Hemp as Earth Medicine John Trudell (Hempstead Project Heart)
3:00 Envisioning a Resilient Future Starhawk
3:45 Closing Concert The Dogon Lights: The Bay Area's Legendary Psychedelic Afro-Fusion Band

Stage A

Saturday

   
11:00 Family Friendly Herbal Remedies for Cold and Flu Season & Longevity
C. Sequoia Erasmus (Ohlone Center for Herbal Studies/Natural Discoveries)
12:00 Mama's Rising: Creating Healthy Families and an Equitable World Moderator: Joan Blades (MoveOn/MomsRising, mother of 2), Leila Salazar (Amazon Watch, mother of two), Gingi Allen (The Art of Mothering, mother of two), Corrine Van Hook (Bay Localize, mother of three)
1:00 How We Can Be Good Ancestors: Taking Action Now for Future Generations Kevin Danaher (Global Exchange), Carleen Pickard (Global Exchange), Friends of Global Exchange
2:00 A Greener Future: An Industry Perspective Jon Coleman (Ford Motor Company), Jeff Marcous (Dharma Merchant Services), Elizabeth Sturcken (Environmental Defense Fund), Denise Hamler (Green America)
3:00 Regeneration: Healing Through Nature, Ritual and Community Moderator: Mira Manickam (Headlands Institute/Trees 4 Life), Brandi Shavers-Mack (Girls 2000/Hunters Point Family), Phoenix Smith, MSW (EcoSoul/Back to Earth), Catherine Herrera (Flor di Miel Media)
4:00 From Richmond to Equador: Fossil Fuels vs. Community Courage Moderator: Andrés Soto (Communities for a Better Environment), Gayle McLaughlin (Mayor of Richmond), Doria Robinson (Urban Tilth), Leila Salazar-Lopez (Amazon Watch)

Sunday

   
12:00 Seeding the Future: How to Localize Your Food Moderator: Corrine Van Hook (Bay Localize), May Nguyen (Planting Justice), Kelly Carlisle (Acta Non Verba Youth Urban Farm Project), Astrid Hoffman (The Living Seed Company)
1:00 Women, Water and Human Rights Moderator: Pat Lynch (Women's Radio), Gemma Bulos (Global Women's Water Initiative/Women's Earth Alliance), Meena Palanappian (International Water and Communities Initiative), Tia Lebherz (Bay Area Food/ Water Watch)
2:00 Ford Motor Company: The Future of Personal Mobility Jon Coleman (Ford Motor Company)
3:00 Sourcing the Crowd: Collaborative Models for Working, Funding & Sharing
Moderator: Lisa Chacon (Impact HUB Oakland), Mike Zuckerman (Freespace), Edward West (Hylo.com)

Stage B

Saturday

   
11:00 Do you wear FAIR? Elizabeth O'Connell (Green America)
12:00 Passion to Action: Youth Leading Change Through Social Enterprise Moderator: aManda Greene (Youth Seed), Manaiya Scott (JUMA Ventures), Salvador Mateo (Planting Justice), Paul Walker (Oakland Food Connection), Kevin Jackson (Oakland Food Connection), Lanese Martin (Youth HUB)
1:00 Inside GMOs: A Survivor’s Guide Alisa Gravitz (Green America), John Roulac (Nutiva), Dana Perls (Friends of the Earth)
2:00 The Big Green Opportunity: Discover the Secret Success Story of the Green Economy Misha D. Clive (Green America)
3:00
Moving the Needle: Revolutionary Strategies to Transform the Planet
Steve Wright (Grameen Foundation), Konda Mason (Impact Hub Oakland), Ahmed Rahim (Numi Tea)
4:00


Out of the Ashes: Building a New Economy for All
Moderator: Marco Vangelisti (Essential Knowledge for Transition/Slow Money), Yavette Holts (Cowrie Village), David Rose (Unified Field Corporation)

Sunday

   
12:00 Take Charge of Your Card Alisa Gravitz (Green America),
Kat Taylor (One PacificCoast Bank)
1:00

Climate Action Now! Community Solutions and Next Steps for 2014 & Beyond
Wahleah Johns (Black Mesa Water Coaltion), Colin Miller (Local Clean Energy Alliance/Bay Localize), Amanda Starbuck (Rainforest Action Network), Ashoka Finley (The Energy Solidarity Cooperative)
2:00 Putting the Culture Back in Permaculture Moderator: Alli Chagi-Starr (ArtiVista Productions & Consulting), Ashara Ekundayo (Impact HUB Oakland/BluBlak Media Consulting), Starhawk (Author/Earth Activist Trainings)
3:00 Oceans Adrift: Plunder, Profiteering and Collateral Damage Moderator: Maria Finn, Shannon Service (TheGhostFleet.com), Farah Obaidullah (Greenpeace), Marce Gutierrez (AzulProject.org)

Good Food

Saturday

   
12:00 SOS Juice - Power the People
Ashel Eldridge (SOS Juice)
1:00

Gourmet Coffee Roasting Demo and Tasting
Keba Konte (Red Bay Coffee)
2:00
Grits & Greens: Activism at the Intersection of Food, Art & Technology
Moderator: Ashara Ekundayo (Impact HUB Oakland), Arno Hesse (Credibles.org), Chef Josie Malave (Founder & President; Global Soul Project ), Judy Quea (Divinity Green Project)
3:00 The Raw, Vegan Cheesecake Cure Cicely Everson (Tao Holistics/The Raw Hippie)
4:00 Green Happy Hour with Jerry James Stone Jerry James Stone (CookingStoned.TV)

Sunday

   
12:00 Liquid Nitrogen Ice Cream: The Future is Sweet Gil Zamfirescu (Workshop Weekend), JD Zamfirescu (Workshop Weekend)
1:00 Local Kombucha Tasting - Revive Drinks, Lev's Original & House Mix it Up! Rana Chang (House Kombucha), Aaron Lehmer (House Kombucha), Lev Kilun (Lev's Original Kombucha), Sean Lovett (Revive Drinks)
2:00 High Tea with Numi
Joe McKinnon (Numi Tea)
3:00 Organic, Fair Trade Dark Chocolate Truffles Mani Niall (Sweet Bar Bakery)

Green Kids Zone

Saturday

   
All Day Plan Toys PlanToys Play Space
All Day Michael Starkey, SAVE THE FROGS SAVE THE FROGS! Education Station
All Day Bay Area Face Painters Tranformation Station
All Day East Bay Depot for Creative Reuse East Bay Depot for Creative Reuse Costume Creation Station
All Day Nature of Art For Kids® Sticks & Stones
12:00 Michael Starkey, Save The Frogs The Wild World of Frogs!
1:00 DJ Lamont, Fingersnaps DJ and Art Collective Learn To DJ w/DJ Lamont
2:00 Pleygo Pleygo Fun Hour
3:00 Pacha's Pajamas Pacha's Pajamas - featuring Author, Aaron Ableman
4:00 Pleygo Pleygo Fun Hour

Sunday

   
All Day Plan Toys PlanToys Play Space
All Day East Bay Depot of Creative Reuse East Bay Depot for Creative Reuse Costume Creation Station
All Day Bay Area Face Painters Tranformation Station
All Day Sticks and Stones Sticks and Stones
1:00 DJ Lamont, Fingersnaps DJ and Art Collective Learn To DJ w/DJ Lamont
2:00 Pleygo Pleygo Fun Hour
3:00 Pacha's Pajamas Pacha's Pajamas - featuring Author, Aaron Ableman
4:00 Pleygo Pleygo Fun Hour

Laughing Lotus Yoga and Movement Pavilion

Saturday

   
11:00 Rebecca Lotus Flow 1/2
12:00 Brima Lotus Flow 2
1:00 Chika Lotus Yin
2:00 Dana Lotus Flow 1/2
3:00 Tracie McCants (Licensed Zumba Fitness Instructor) Zumba! Dance Fitness for Life

Sunday

   
12:00 Inbal Lotus Flow 1/2
1:00 Mireia Lotus Flow 2
2:00 Roche Lotus Alignment Lab
3:00 Katie Wynen (Licensed Zumba Fitness Instructor) Zumba!